23 czerwca 2018 – pełna wrażeń i niepowtarzalnej atmosfery Noc Świętojańska.

Wróżby, zabawy, obrzędy Świętojańskie – wszystko to na tle wyjątkowego malarstwa Milana Fiali.

MILAN FIALA – (artysta – malarz) – urodzony w Uherské Hradiště (Morawa), obecnie mieszka w Ostravě. Wszechstronnie wykształcony, posiadający wiele pasji – człowiek o wielu talentach. Czynnie uprawia sport. Należy do Stowarzyszenia Bonapartystów i uwielbia piosenki Marka Grechuty. Jego surrealistyczne obrazy naznaczone są nutą poetycką związaną z Jego osobistymi przeżyciami i zainteresowaniami. Na pytanie co stanowi jego inspirację artystyczną, odpowiada… „To, że przede wszystkim istnieję( žiju),a to oznacza – radość, która jest potrzebna, jak również ból, który jest potrzebny, aby zrozumieć… Istnieję, to znaczy …Szukam ! ”.. Niezwykła, ekspresyjna kolorystyka jego obrazów wciąga w świat baśniowy pełny symbolicznych odniesień do ludzkiej egzystencji, niepokoju, cierpienia, wielkich namiętności, który pochłania… Artysta o swoich obrazach mówi;.. „że każdy z nich jest dla niego pojedynkiem, każdy obraz to narodziny…” I to daje się zauważyć na obrazach – jak nieprzenikniona więź łączy artystę z jego dziełem.. W swojej twórczości Milan Fiala nie ukrywa fascynacji artyzmem Salvadora Dali i Leonarda da Vinci. Stosuje własną technikę malowania, olej na desce i płótnie, malarstwo z lazurą (barva + živica), którą wykonuje palcami. Technika jak mówi, zaczerpnięta została od mistrza Leonarda.
Obrazy Milana Fiali znajdują się muzeach i w prywatnych zbiorach w Europie: Polsce, Słowacji ,Czechach, Francji, Niemczech, Turcji w Stanach Zjednoczonych i Australii.
Wystawy:
W Czechach : Ostrawa, Nový Jičín, Studénka, Kopřivnice, Týn n. Vltava, Ołomuniec, Uherské Hradiště.
– od 2004 do 2016 roku cyklicznie w „TV Club” w Ostrawie, (CZ.)
– 2004 – 2005 roku w „KD w Boguminie”, (CZ.)
– 2006 r. na zamku w Ledči n. Sázavou, (CZ.)
– 2009 r. Clermont – Ferrand i i Paryž (F.)
– 2010 r. Słavonice i Ostrawa, (CZ.)
– 2011 r. na zamku Šilheřovice, (CZ.)
– 2011 r. na Staroměstském náměstí w Praze, (CZ.)
– 2016 r. w Hradci Králové,(CZ.)
– 2017 r.- Galeria Otwarta w MBP w Siemianowicach Śląskich.
– 2017 r.- Czeski Festival w Gliwicach
– 2018 r.- Galeria AYA (Salon Toyota) w Katowicach
– 2018 r. – Galeria Muflon- Sztuka dla Ciebie w Ustroniu

Dziękujemy wszystkim za przybycie i świętowanie z nami Nocy Świętojańskiej, emocji było wiele. Cudowny wernisaż, cudowni ludzie, cudowna atmosfera.