13.XI.2018 – Elżbieta Kulej – wernisaż

13.XI.2018 – Elżbieta Kulej – wernisaż

Zapraszamy na wernisaż Elżbiety Kulej.

Godzina 18:00, wstęp bezpłatny

Elżbieta Kulej – absolwentka akademii AHE w Łodzi i ASP w Katowicach w Katedrze Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem dr Andrzeja Łabuza i prof. Mariusza Pałki, gdzie tytuł magistra sztuki obroniła z wyróżnieniem. Jej praca dyplomowa reprezentowała ASP w Stowarzyszeniu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w kategorii: Najlepszy uczeń i jego promotor.
www.triennal.cracow.pl) a następnie w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku w Ogólnopolskiej Wystawie Najlepszych Dyplomów Sztuk Pięknych. Jest twórcą aktywnie i bezinteresownie promującym miasto Radzionków w kraju i poza jego granicami – w grafice i malarstwie. Kreuje pejzaż Radzionkowa, jako pejzaż dusz mieszkańców, które budują tożsamość tego miasta na solidnym fundamencie, jakim jest wiara od pokoleń. Esencja tych przemyśleń zapisana jest w malarskich projektach dwóch cykli malarskich: „Testamenty” i ‘’ Radzionkowska Pieta”-poświęcona Słudze Bożemu Ojcu Ludwikowi Wrodarczykowi OMI-radzionkowskiemu zakonnikowi pełniącemu kapłańską posługę w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Rada Miasta Radzionków nadała jej Nagrodę Honorową „Crux Adalberti” trzeciego stopnia(2018)

BANYAN- drzewa w grafice

Cykl linorytów BANYAN –to próba odszukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego drzewa inspirują artystów.
Twórca podjęła próbę odnalezienia sposobu stworzenia zindywidualizowanych form ‘Banianów” stosując technikę linorytu, czego efektem miało być wydobycie skali szarości, uzyskanie efektu trójwymiarowości. Rozwiązaniem okazał się linoryt punktowy. Zdaniem Elżbiety Kulej technika linorytu jest niesamowicie interesująca, intrygująca, ma w sobie tajemnicę, której nie odkryła do dnia dzisiejszego, a oryginalność linorytu polega na zupełnie odmiennym akcie kreacji. Nienaruszony obszar linoleum-jeszcze nienaznaczona powierzchnia, ekscytacja….i wyzwanie.
Każde nakłucie powierzchni linoleum zbliża nieuchronnie do obnażenia bezkompromisowej prawdy przy długo oczekiwanym momencie wykonywania pierwszej odbitki z matryce. Właśnie ten moment, kiedy prześwitująca biel papieru wyłania się z mrocznej czerni farby drukarskiej jest dla niej punktem kulminacyjnym, zjawiskiem, które wyczarowuje klimat, pobudza zmysły, na który warto czekać.
Cykl BANYAN to swoiste dzieła. Sposób prezentacji tych grafik ma znaczenie. Ponieważ drzewa banyan w swym środowisku naturalnym osiągają monstrualne rozmiary, artystka zdecydowała się na wielkoformatowe wydruki. Zaingerowała w naturalną kompozycję tych drzew i w swoich grafikach tchnęła w nie nowe życie, wywołując to monumentalne wrażenie, potęgując efekt czegoś nierealnego i niecodziennego, co jest jakby opowieścią z innego świata.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

24 października 2018

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *